WordPress siteler için eklenti tavsiyesi : LiteSpeed Cache

litespeed-wordpress-cache-eklentisi

Kişisel ve kurumsal sitelerin son 10 yılda artışı azımsanmayacak derecede artmış durumda ve bu web siteleri artık hızlılık,tasarım gibi konularda birbirleri ile yarışır hale geldiler.Bende dahil olmak üzere wordpress tabanlı yazılımları kullanarak rakiplerimizden daima 1 adım önde olmayı istiyoruz.

Bilmeyenler için WordPress ilk zamanlarda sadece insanların blog oluşturabilecekleri açık kaynak kodlu bir yazılım iken gerek eklentilerin artması gerek tasarımların her sektöre uyarlanabilir hale gelmesi üzerine her türlü websitelerinde kullanılmaya başlanan bir yazılımdır.

Bugün sizlere wordpress kullanan kişilerin hem saldırılara karşı önlem almaları hemde hostinge binen cache yükünü azaltacak bir eklenti den bahsedeceğim.Adı LiteSpeed Cache.Şuanda 500k nın üzerinde wordpress sitesinde bu eklenti kurulmuş durumda.Bunu wordpress panelinizde eklenti eklemek istediğiniz zaman görebilirsiniz. Peki LiteSpeed Cache yüklersem bana ne gibi bir faydası olur ? LiteSpeed Cache faydaları nelerdir ? gibi soruları duyar gibi oldum.

LiteSpeed Cache Faydaları :

1- Ziyaretçilerin gereksiz yere session vb. gibi server tarafında tutulan verilerini kısıtlar.Bu sayede server tabanlı Cpu ve Ram kazanımı söz konusudur.

2- Sayfa yüklenme süresini azaltır.Ziyaretçilerin 2. kez sitenizi ziyaret etmeleri durumunda kullanıcı tarafında bilgiler saklanır ve bu sayede sayfanızın yüklenme süresi azalacaktır.

3- Seo işlemi için pozitif bir adım.Seo işlemlerinde sayfaların yüklenme hızı önem arzettiğinden seo puanınız arama motorları tarafından yükselecektir.

LiteSpeed Cache Zararları :

1- Benim gözümde zarar olarak görülmese bile bazı kullanıcılar için Litespeed Cache websitelerinde yapılan ufak javascript ve css kodlarını kullanıcılara hemen aktarmaz.Bunun sebebi belli zaman aralıkları ile kendi ön belleğindeki verileri ziyaretçilere sunduğu için değişiklikleri LiteSpeed hemen aktarmaz.Lakin merak etmeyin bu süre çok uzun bir süre değildir.Üstelik sadece küçük javascript ve css kodları için geçerlidir. Yani web sitenize eklemiş olduğunuz ürün vb. gibi veriler için geçerli değildir.Uygulamayı indirip ve kurmak isteyenler için adresi şu şekildedir.
İndirme ve İnceleme Linki : https://tr.wordpress.org/plugins/litespeed-cache/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir