Sosyal medyadan geri dönüşüm almak

Eskiden hanlar içinde kahveler varmış. Esnaflar orada toplanır ahilik kuralları içerisinde diğer esnafların yaptıkları işlerin olumlu veya olumsuz yönlerinden bahsederlermiş.Bu sosyal yaşamın bir parçası halinde imiş.Tabi bu sistem yavaş yavaş değişmiş ve günümüzde artık sosyalleşmek,haber almak,insanoğlunun birbiri ile iletişim içerisinde olması hem bireysel hemde kurumsal kişiler açısından sosyal medyada işler haline gelmiş.Sizcede öyle değil mi ? Hangimiz gittiğimiz yerleri,gezdiğimiz yöreleri sosyal medyamızda paylaşmıyoruz. Bir diğer husus hangi firma artık ürün satışlarını sosyal medya üzerinden tanıtımını yapmıyor veya sergilemiyor ? Bence çok az. Az olan kesimde zaten yakın zamanda içimize katılacaktır merak etmeyin =).Peki biz sosyal medyanın bu güzel faydalarını kendimize nasıl her yönü ile olumlu bir şekilde çalışacak şekilde yöneltebiliriz.Cevap kesin ve net : Daha fazla kitle daha etkileşimli kullanıcı porföyü.

Peki her yazımızda örnek verdiğimiz Terzi Mehmet Amca bu işe nasıl başlayacak ?

Ben sosyal medyanın şuanda en çok kullanılan bir yönü olan instagram üzerinden bahsedeceğim.İlerleyen yazılarımda Youtube ve facebook gibi mecralarada değineceğim.

Mehmet Amcaya fikirler:

1- Okadar çok görüntü kirliliği var ki aynı üründen artık binlerce görebiliyoruz.Bu yüzden Mehmet Amca kimsede olmayan marjinal bir elbise tasarımı belirleyip bunu üretmeli. Kullanıcıyı sosyal medya hesabımıza bu ürün sayesinde çekmeliyiz.

2- Ürün çeşitliliği her kesime hitap etmeli.Mehmet amca bayanların tabiri ile sadece 0 beden ürünler üreterek sadece o bedendeki bayanlara değil piyasanın %50 sinden fazlasını kapsayacak bedenlere hitap etmeli ( En Az)

3- Kullanıcılara bu ürünlerin yanında farklı olarak neleride kullanabileceğini göstermeli.Mesela dikilen o elbisenin altına farklı ayakkabı modelleri ile oluşturulmuş görseller paylaşmalı.Bunu tek elbise olarak düşünmeyin pizza satışının yanında mayonez tavsiye etmek gibi de düşüne bilirsiniz.

4- Hiç bir markaya hizmet etmeyen tamamen insanlara bilgi verme amaçlı olan sayfalara ürünlerinin görsellerini paylaşmaları için önerilerde bulunmalı.Mehmet Amca moda ile ilgilenen İnstagram sayfalarına elbisenin bitmiş halini görsel haline getirip onlara beğenmeleri durumunda sayfalarında paylaşmaları konusunda istekte bulunması gerekir.Bu sayede kitlesini artıracaktır.Deneyim : Ben kamping sayfasında kolay yanan odun paylaşımına bile denk geldim yaratıcı düşünün.

5- Görseller etkileyici ve zengin olmalı.Mehmet Amca hazırlamış olduğu elbiseler için canlı veya cansız mankenler kullanmalı bu sayede insanlar ufuklarında canlandıra bilmeli. Makine imalatı yapan firmaların daha önce satmış oldukları makinaların kurulmuş fabrika tesislerindeki işleyişini gösteren video veya resim paylaşması olarak düşünün. Yaratıcı düşünce 2

6- Bulunduğunuz çevrenin konumunda paylaşımlarda bulunun.Mehmet Amca konyada hizmet eden birisi olsun. Ürünlerini sayfasına eklerken İnstagram’ın konum servislerini kullanıp ürünü canlı olarak görmek isteyen kişilerin ona ulaşmasını daha kolay hale getirmeli. Konya konumunda gün içerisinde durum veya olay paylaşımı yapması konya ve çevresindeki insanların onu somut olarak ziyaret edip ürünlerini gözle görmesini artıracaktır.

7-Sayfanın daha çok kitlelere hitap etmesi için profesyonel kişilere başvurun. Burada bendeniz devreye giriyorum.Lakin yapmış olduğum çalışmaları sayfanıza Türk,yabancı,kadın ve erkek kullanıcı takipçisi kazandıran kişilerle karşılaştırmayın. İzlenecek yolları bende olan bir kaç işlemde Mehmet Amcayı Konyada tanınan bir instagram sayfası haline getireceğimden hiç şüpheniz olmasın.%100 Başarı güvensini boşuna vermiyorum ;).

Daha detaylı bilgi almak isteyen kişilerin mail veya telefon ile iletişime geçmeleri durumda ücretsiz ön çalışma yaparak yapacağımız çalışmalar hakkında bilgi verebilirim.


Şuanda takibini yapmış olduğum 15 in üzerinde Türkiye genelinde satış yapan kişilerle yola çıkış serüvenlerinin bu yana çalışmaktayım.Burada önemli olan sayı değil.Mevcut sayının başarı oranıdır.

3 Comments on “Sosyal medyadan geri dönüşüm almak”

  1. İnstagram sayfamız için sosyal medya danışmanı arıyoruz sizinle nasıl iletişime geçebiliriz acaba ?

  2. Selamlar web siten gerçekten hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum 31-12-2018 23:42:56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir