WordPress Nedir ? Nasıl Kurulur ?

wordpress kurulumu basit anlatım gorsel

WordPress hiç bir kodlama bilgesine sahip olmasanız bile sadece bir kaç tıklama ile kendinize içerik yönetim sistemi oluşturmanızı sağlayan bir web yazılımdır.Biz Seo uzmanları seo çalışması yaptığımız websitelerinin geri beslemelerini yapmak için daimi olarak bu sistemi kullanmaktayız.Şimdi sizlere baştan sona bir wordpress sitesi nasıl kurulur bunu anlatacağım.Sadece angarya olmaması için Ftp ve Veritabanı işlemlerini bildiğinizi varsayacağım.

Domain ve hosting için hangi servisleri kullandığımı merak eden arkadaşlar yazının en alt kısımına sizler için en ucuz servisler olan 1 adet hosting ve 1 adet domain Linki ekleyeceğim.Bu servisleri kullanıyor olmamdaki sebep sürekli farklı ipleri kullandıkları için Google aynı kişi olduğumuzu algılayamıyor.
Şimdi öncelikle tr.wordpress.org/download/ sayfasına girip wordpress dosyasını indiriyoruz.Şuanki sürüm WordPress 5.0.x dir.İndirdiğimiz sıkıştırdığımız arşiv dosyasını çıkartıyoruz.Burada dosyayı çıkart seçeneğini tıkladığınızı varsayıyorum.Evet içerisinde wordpress isimli bir klasör çıktı bu klasörün içindeki bütün dosyaları sürükle bırak yöntemi ile ftp hesabımızın içerisine atıyoruz.

Yaklaşık 1800 adet dosya kuyruğu girecektir.Bu yüzden dosyaların gönderilmesi malesef biraz zaman alacaktır.İşlem bitti varsayımı yapıyorum.

İşlem bittikten sonra sitemizin hangi yoluna dosyalarımızı attıysak eğer oraya gidiyoruz. Mesela www.gokhaneryigit.com.tr adresinin ana dizinine attık diyelim. Karşınıza şöyle bir ekran gelecektir.

Burada ilk kutucuğa oluşturduğunuz Veritabanınızın adını ikinci kısıma Mysql kullanıcı adınızı üçüncü kısımdaki parola kısmına ise mysql şifrenizi yazmalısınız.Alt kısıma ip numaranız yazan yere localhost yazmanız daha uygun olacaktır.Zaten yazılı olarak gelecektir. Onunda altındaki tablo eki kısmı ise veritabanı tablololarımızı daha kolay seçmemize yardımcı olacak tablo ön eki kısmı yazılması gerekmektedir.Bence wp_ kalmasının bir mahsuru yoktur.

Gelelim İkinci kısıma

  1. Alan = Sitemizin başlığında yazmasını istediğimiz alan
  2. Website yöneticisinin hem yönetim paneline girerken kullanıcı adı olarak kullanacağı hemde yazılan yazılarda gözüken editör ismidir.Admin yazmanız en doğrusu olacaktır.
  3. Parola kısmıdır eğer benim sizlere örnek olarak oluşturduğum alandaki gibi kolay olacak ise Parola altında zayıf parola kullanmayı onayla kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir.
  4. e posta adresi kısmına her hangi bir spam mail bile girebilirsiniz.Eposta kısmını kullanacağınız bir alan zaten mevcut olmayacak.Lakin bunu seo blogu için değilde kendi özel işleriniz için kullanacaksanız eğer en çok kullandığınız mail adresinizi girmenizi tavsiye ederim.
  5. Bu kısımı İŞARETLEMEYİN. Çünkü amacımız zaten paravan blogun google tarafından indexlenmesi ve backlink ihtiyacımızı gidermesi değil mi =)

WordPress kur dedikten sonra karşımıza bir giriş paneli gelecek ve artık paravan bloğumuz hazır olmuş olacak.Arkadaşlar benim bloğum tasarım üzerine fazla yoğunlaşılacak bir blog olmadığı için sizlere wordpresste tema nasıl eklenir wordpress ayarları nelerdir gibi şeylerden ŞUANLIK bahsetmeyeceğim.İlerleyen zamanlarda sizlere boş kaldıkça bu konulardada yardımcı olacağım.Hatta aklımdan sıfırdan paravan bloglar için wordpress teması oluşturma yazı diziside geçmiyor değil.Neyse bu arada paravan bloğumuzun seo ayarlarını ikinci yazı dizimizde bulabileceksiniz.Bol örümcekli seolar .

2 Comments on “WordPress Nedir ? Nasıl Kurulur ?”

  1. Kahramanmaraş merkezden ben Hayrettin. Slm paylaşımın cidden çok iyi, teraziye tıkladım 31-12-2018 14:25:46

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir