Hacklink Nedir ? Hacklinkin zararları nelerdir ?

Hacklink; linkin konulduğu web sitesinin sahibinin haberi olmadan çeşitli yöntemlerle bilgisayar korsanları tarafından eklenen link yöntemidir.Backlinkle ayırt edilen en önemli hususu konulan websitesinin sahibinin bu linkin konulduğundan haberi olmamasıdır.

Peki Hacklinkin zararları nelerdir ?

Her ne sebeple olursa olsun sahibinin rızası olmadan yapılan bu işlem dünya üzerindeki bütün devletler tarafından suç olarak kabul edilmektedir.Bu suçun cezai işlemleri çeşitli ülkelerde uygulanımı farklılık göstermektedir.Bazı ülkelerde para cezası,bazı ülkelerde hapis cezası, bazı ülkelerde ise hem para cezası hem hapis cezasını gerektirmektedir.Ülkemizdede hacklink siber suç olarak kabul edilmektedir.Hacklinkin zararlarına gelirsek eğer yazımızın başındada söylediğimiz gibi web sitesinin sahibinin haberi olmadığı bu işlem yöneticiler tarafından farkına varıldığında linkin kaldırılma riski vardır.Buda sizin seo çalışmalarınızı beklenmedik zamanda eksi yönde ilerletecektir.Mesela bir kelimede 2. sayfanın 1. sırasındasınız ve hacklink kullandınız.Yakın zamanda 1. sayfaya çıkmayı öngörüyorsunuz. Lakin siz farkına varmadan hacklinkiniz kaldırıldı ve sonuç : Hüsran. Siz 1. sayfayı hedefler iken belkide bulunduğunuz sayfadan çok daha gerilere ilerleyeceksiniz. İçinizden ben her gün kontrol ederim gibi bir konuşma yapmış olabilirsiniz.Lakin kaldırılan linkin tekrardan aynı yere konulması ve bunun uzun süre devam etmesi gerekecek ve bu işlem belli bir zaman alacağı için sonuç gene değişmeyecektir.

Peki hacklink bu kadar gereklimi ?

Kesinlikle tavsiye etmediğim bu sistem aslında cazibesi ile suça teşvik etmektedir.Neden derseniz. Mesela Google firması uzantısı edu.tr ile biten domainlerden gelen linkleri önemli kabul etmektedir. Bilmeyenler için söyleyeyim edu.tr üniversiteler için ayrılmış dünya üzerinde kabul görmüş bir domain uzantısıdır.Sizin burada alakalı veya lakasız bir hacklinkinizin bulunması demek kısa vadede olsa sitenizin olumlu yönde ivmelenmesini gösterecektir.Lakin yukarıda da belirttim Hacklink ile uzun süre başarıya ulaşmış hiç bir kimseyi ben şu zamana kadar görmedim.Websitesi ya spam olarak kabul gördü yada hacklinkin kaldırılmasından sonra ucu alınmaz bir düşüş yaşadı.

Seo üzerine çalışmalar yapan birisi olarak ben hiç bir çalışmamda hacklink kullanmıyorum ve tavsiye etmiyorum.Unutmayın bu bir suçtur.

Kamu Spotu

4 Comments on “Hacklink Nedir ? Hacklinkin zararları nelerdir ?”

  1. I believe this is one of the so much important information for me.

    And i am satisfied reading your article. However
    should commentary on some basic things, The web site style is ideal,
    the articles is truly nice : D. Good activity, cheers

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir