Alexa Nedir ? Alexa neden ücretli oldu ?

alexa-nedir-alexa-neden-ucretli-oldu

Alexa yani hepimizin bileceği ismi ile alexa.com web sitelerinin dünya ve ülke çaplarındaki bir nevi genel sıralamasını gösteren bir websitesidir.

Bu web sitesine daha önceleri kendimiz ücretsiz kayıt olup websitemizi ekleyebiliyorduk.Bu sayede sebebini hala çözemediğim bir şekilde google’daki sıralamalarımıza bir etkisi oluyor idi.Buradan Söyleyeyim Alexa’nın google ile hiç bir şirket ortaklığı vs. gibi şeyleri söz konusu değildir ama gel gör ki aramalarda birbirlerini nedense etkiliyorlar.

Fakat şuanda Alexa sitesine ücretsiz kayıt yok.Sadece deneme süreci var.Bu süreç sonunda vermiş olduğunuz kart bilgilerinden ücreti çekiyorlar. Yalana gerek yok ben eskiden sistemin bir açığını bulmuştum.İçerisinde hiç bir ücret bulunmayan ve bir daha asla para yüklenmeyecek bir kartımı alexa için feda etmiştim.Bu kartı alexa hesabıma tanımladım ve hemen pro seviyesinde üye olmuştum.Lakin artık bu söz konusu değil çünkü firma siz deneme hesabı bile açsanız sizden bir miktar ücret çekiyor .( cuzi bir bemla 10 cent gibi) Hadi onuda vermeyi kabul ettiniz diyelim deneme süreci sonunda size hiç sormadan hesabınızdan tam sürüm parası çekiliyor eğer yok ise hesabınızı kapatıyor.Vermiş olduğunuz o cuzi mebla ile deneme süreci boyunca kullanmış sayılıyorsunuz.Artık o süreç sizin neyinize yetecekse bilemiyorum.

Peki alexa neden ücretli oldu ?

Adamlar bence haklı. Budenli işe yarayan ve büyük bir sistem ücretsiz olmamalı idi.Olamazdıda zaten. Düşünün Alexa başlangıç değerlerinin 17 Milyon olduğu websiteleri gördüm ben. Bu demek oluyor ki sistem 17 Milyondan fazla websitesini kendi şartlarına göre değerlendiriyor. Akıl almaz bir veritabanı demek bu. Sadece bu denli bir veri tabanını bile sürekli güncel ve ulaşılabilinir tutmak bile ciddi maliyetler gerektirir. Hemen olaya Server gözü ile bakmayın bu tarz işlerde professiyonellik önemli illaki bozulan zamanalrı oalcaktır ve bozulduğu zamanlarda müdahale edecek kişiler gerecek.Bu kişilerde allah rızası için çalışmaz. Neyse alexa nın hesabını biz tutmayalım.Olan olmuş benden ufak bir tavsiye.Alexanın şuanda ücreti ödenmesini gerektirecek bir şey değil.Zaten kendiliğinden websitenizin sıralamasını alıyor.İlk başlarda Toolbar kullanarak sitenizin alexaya eklenmesini hızlandırabilirsiniz sadece.Bunun yanında bahsetmeden geçmeyeyim.Alexa Backlink sorgulama,siteye gelen ziyaretçilerin bazı istatistiki bilgisini göstermek gibi bir kaç işlem yapıyor.Ücret ödediğinizde sadece bu hizmetlere ulaşabiliyorsunuz. Bence gereksiz bir şey Google Analytics bu işin bence membahı =).

Not : Bloğumu yeni açtığım için alexa sıralamam 17M civarlarında bilginize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir